3 çocuk annesi, yılda 1,5 milyon gül üretiyor

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi Hanife Aydın, 2000 yılında babasından miras kalan daireyi satarak elde ettiği sermayeyle ilk gül serasını kurdu.

Ardından devlet desteğiyle bu serayı büyüten Aydın, 2023 yılında da TKDK’dan aldığı 1 milyon 100 bin TL hibe desteğiyle 3 milyon 400 bin liralık yatırım yaparak Ladik ilçesine yeni bir üretim tesisi kurdu. Karadeniz Bölgesi’nin en büyük gül üreticilerinden olan Aydın, 10 bin metrekare alana sahip serasında ‘Red Naomi’ cinsi gül yetiştiriciliği yapıyor. Aydın, yılda 70 bin kök gülden yaklaşık 1,5 milyon adet dal hasat yapıyor.

‘BENİM HEDEFİM İHRACAT YAPMAK’

Aydın, bu işe başladıklarında Karadeniz Bölgesi’nde gül üretimi yapan hiç kimsenin olmadığını belirterek, “Hatta kayınpederim ‘Bu memlekette gül olmaz’ demişti. Eşim de ‘Baba niye olmasın, bir deneyelim’ derdi. Ondan sonra biz rahmetli babamdan kalan dairemizi satıp arazi aldık. Ondan sonra o yıllarda Tarım Bakanlığı’nın yüzde 75 destekli bir serası vardı; 240 metrekare, ona başvurdum. Sağ olsun devletimiz o destekten beni yararlandırdı. Serayı kurdum, o arazide çiçek ve gül üretimine başladım. Sonraki süreçte TKDK’nın Samsun’daki yetkilisi bize öncü oldu ve projeye başvurup destek aldık” dedi.

Aydın, kendilerinin şu an kooperatiflere üretim yaptıklarını kaydederek, “Şu anki hedefim sadece ülke içerisinde değil. Benim hedefim ihracat yapmak. Kadın yatırımcılara da önerim; hayalini kurdukları işi yapsınlar” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir